آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس
بررسی گردش کاری نینتکس (nintex workflow) در شیرپوینت - قسمت اول
بررسی گردش کاری نینتکس در شیرپوینت (قسمت اول)
بهمن ۵, ۱۳۹۵
مثال گردش کار با Nintex
بهمن ۶, ۱۳۹۵

بررسی گردش کار نینتکس برای شیرپوینت (قسمت دوم)

بررسی گردش کار نینتکس برای شیرپوینت (قسمت دوم)

تجزیه و تحلیل هزینه پیاده سازی و نگهداری:

همان طور که در بررسی گردش کار نینتکس – قسمت اول، هزینه پیاده سازی و نگهداری گردش کاری شیرپوینت می تواند نسبت به ارزش به دست آمده خیلی گران تمام شود. با بکارگیری Nintex Workflow  هزینه راه اندازی و حتی هزینه های نگهداری و توسعه، به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

هزینه ی لایسنس نرم افزار از طریق مزایای زیر کاملا جبران می شود:

  • زمان خیلی کمتر برای ساخت گردش کاری جدید
  • رابط کاربری آسان و ویژوال، حتی برای گردش کاری های پیچیده بدون نیاز به کدنویسی
  • پیکربندی اکشن های متنوع برای سرعت بخشیدن به روند فرآیندها
  • صرفه جویی در زمان سفارشی سازی بعضی از ویژگی ها(همانند غیرفعال کردن حذف تاریخچه جریان کاری)
  • توانایی کپی پیست کردن اکشن ها یا گروهی از اکشن برای استفاده مجدد از آن ها
  • کاهش دیباگ کردن، توانایی غیرفعال کردن اکشن یا شاخه ای خاص از یک فرایند

برای مثال، یک فرایند نسبتا پیچیده ی مرخصی را در نظر بگیرید(استفاده از lookup لیست، مراحل مختلف تایید مرخصی و اطلاعرسانی بسته به نوع مرخصی و …). پیاده سازی این فرایند با نینتکس ۵ بار زمان کمتری نسبت به پیاده سازی آن با کد سفارشی سازی ویژوال استدیو نیاز دارد.

صرفه جویی در زمان و هزینه جهت پشتیبانی، توسعه و نگهداری، بسیار چشمگیر است. در گذشته، هر زمان که مشتری قصد ایجاد یک تغییر در گردش کار (حتی یک تغییر نسبتا جزئی از قبیل اضافه کردن یک مرحله تایید) داشت، نیازمند یک توسعه دهنده شیرپوینت با تجربه بود، که زمان زیادی برای ایجاد، استقرار و آزمایش نسخه جدید صرف کند.

گردش کار نینتکس با استفاده از رابط کاربری بصری و پیکربندی اکشن های گردش کار مناسب، باعث سرعت بخشیدن به کار یک تحلیلگر می شود این کار برای یک تحلیلگر شیرپوینت سرعت انجام شود.

تست در یک محیط ایزوله

قسمتی از بررسی ما در مورد نینتکس به نصب محصول برمی گشت.

برای همین ما این نرم افزار را بر روی محیط شیرپوینت نصب کردیم. بررسی و مقایسه ی ویژگی های مختلف و اکشنهای جریان کاری، کدنویسی برای اکشن های سفارشی به طور کامل انجام شد و نتایج مثبتی به دست آمد.

 

بررسی فنی

بررسی فنی محصول برای درک بهتر چگونگی تعامل با شیرپوینت، فرصت ها و محدودیت ها صورت گرفت.

نتیجه ی این کار بسیار خوش بینانه بود. به طور کلی ما با یافته های رضایت بخشی روبرو شدیم که هیچ نگرانی برای ادامه کار با نینتکس را به وجود نمی اورد.

به این نکته توجه کنید که معماری گردش کار نینتکس با موتور گردش کار شیرپوینت کار می کند. (برخلاف K2 که با استفاده از خود موتور گردش کار جداگانه کار می کند). این قابلیت باعث یکپارچگی با شیرپوینت می شود.

در اینجا نکات قابل توجهی بیان می کنیم:

  1. گردش کار شیرپوینت متکی بر Timer Job است. این قابلیت می تواند برای فرآیندهای real-timeها، نامناسب باشد. هر چند، برای اکثریت قریب به اتفاق فرآیندهای کسب و کار این مسئله صدق نمی کند و موتور گردش کار شیرپوینت کاملا مناسب است.
  2.  در حالی که توانایی عیب یابی گردش کار بسیار عالی است،(نمایش تصویری از فعالیت فعلی، نمایش اقدامات قبل و بعد ورود به سیستم). با این حال هیچ راهی برای دستکاری یک گردش کاری در حال اجرا وجود ندارد. تنها گزینه در این مورد امکان پایان دادن به این گردش کاری می باشد.

کار با نینتکس

گذشته از جزئیات این محصول، هر زمان که ما به دنبال محصولات جانبی (third-party) برای مشتریان بودیم برای ما مهم بوده که به بررسی شرکت خود بپردازند.

آیا آنها در کسب و کار خود تا چند سال آینده خواهند ماند؟ چگونه با آن می خواهند کار کنند؟ آیا پشتیبانی از آن به کمک کارشناسان حرفه ای برای آنان راحت خواهد بود؟ آیا آنها همچنان به سرمایه گذاری در این محصول ادامه می دهند؟ نمرات نینتکس واقعا در همه این پرسش ها خوب بوده است.

نینتکس اولین محصول گردش کار خود را برای شیرپوینت در سال ۲۰۰۷ راه اندازی کرد که مرتبا به روزرسانی شده است.

امروزه نینتکس در خانواده شیرپوینت بسیار برجسته بوده و توسط Forrester به عنوان پر استفاده ترین فروشنده محصول جانبی (third-party) برای شیرپوینت معرفی شد.

نینتکس قابلیت های محصول گردش کار خود را با همکاری فروشندگان نرم افزار دیگری گسترش داد. این فروشندگان شامل شرکت های ERP-Link (برای یکپارچه سازی SAP،( AvePoint و Axceler و چند فروشنده ی دیگر می شود.

 

نتیجه گیری:

پس از ارزیابی نینتکس در ویژگی های محصول، هزینه ها، عملکرد و کیفیت پشتیبانی می توان گفت که نینتکس بهترین گزینه برای پیاده سازی گردش های کاری در شیرپوینت می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *