آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس
سوالات متداول درباره شیرپوینت (قسمت دوم) - گروه ساقه

سوالات متداول درباره شیرپوینت (قسمت دوم)

SharePointFAQ
سوالات متداول درباره شیرپوینت (قسمت اول)
مهر ۷, ۱۳۹۷
دانلود شیرپوینت ۲۰۱۹ (نسخه اصلی)
آبان ۲, ۱۳۹۷

سوالات متداول درباره شیرپوینت (قسمت دوم)

SharePointFAQ

SharePointFAQ


اگر قسمت اول این مقاله را نخوانده اید به شما توصیه می کنیم آن را از اینجا بخوانید.

در ادامه سوالات متداول درباره شیرپوینت نکات دیگری را در زیر اضافه می نماییم:

اصطلاحات Site template، Site defination, و ONET.xml به چه معناست؟

Site template برای یک سایت جدید تمپلیت و طرحبندی اصلی آن را فراهم می کند. طراحی سایت بستگی به محتوای آن می یابد که شامل:

  • لیست ها که قسمت مهمی از سایت ها را تشکیل می دهند.
  • محتویات سایت مانند کتابخانه های فایل ها در شیرپوینت.
  • Theme ها و بوردرهایی که در سایت مورد استفاده قرار می گیرند.
  • صفحات وب پارتی که در سایت ها مورد استفاده قرار می گیرند.

Site defination اساسا از مجموعه ای از فایل های XML یا ASPX تشکیل یافته اند که تمامی اطلاعات درباره کامپوننت ها را شامل می شوند. کلا از سه فایل تشکیل شده اند:

  • webTemp.XML
  • onet.XML
  • default.aspx

تعریف سایت همچنین اطلاعاتی در مورد فایل های وب، کتابخانه ها، ویژگی ها و نوارهای ناوبری دارد که می بایست با سایت هایی که در شیرپوینت به صورت پکیج بسته بندی شده اند قرار گیرد.

ONET.xml کامپوننت های سایت را مشخص می سازد و مهمترین بخش تعریف سایت است. این فایل را می توانید در مسیر %SharePoint Root% \TEMPLATE\SiteTemplates\XML\Onet.xml پیدا کنید.

WSP چیست؟

Web Solution Package فایلی است شامل اسمبلی ها، منابع، feature ها، تصاویر، صفحات، تعریف سایت و غیره می باشد که در درون یک فایل قرار می گیرد. هر زمان که شیرپوینت به روزرسانی و یا شخصی سازی می شود تمامی موارد ذکر شده در بالا باید دیپلوی گردد که کار دشواری است. این امر ابزاری احتیاج دارد که همان WSP است.

Safe Control ها چیستند و چه نوعی از اطلاعات در این قسمت در web.config شیرپوینت قرار می گیرد؟

هنگامی که کاربری وب پارتی را در شیرپوینت دیپلوی می کند، لازم است آن را به عنوان safe control در web.config معرفی کند. ورودی هایی که این المان را تشکیل می دهند توسط شی SharePoint Handler دریافت می شوند و باعث می شود که به صورت صحیح در محیط شیرپوینت بارگزاری شوند. به صورت کلی فایل حاوی نام اسمبلی، فضای کاری، شماره Public Key Token، type name و safe declaration می باشد. اگر این آیتم ها به صورت صحیح در محیط شیرپوینت بارگزاری نشوند باعث خطا می گردند.

SPSite ها و SPWeb ها چیستند؟

SpSite ها یک site collection هستند و در یک object model نمایش داده می شوند. این شی سرآغاز کار با server object model است که بسیار در برنامه نویسی شیرپوینت مورد استفاده قرار می گیرد. SPSite زیر سایت ها و محتویات آنها را شامل می گردد.

از سوی دیگر SPWeb یک سایت در زیر site collection است که به کلاس SPWeb در server object model باز می گردد. SPWeb یک instance از SharePoint Web است و content فعلی را شامل می شود.

CAML چیست؟

CAML مخفف Collaborative Application Markup Language است که شباهت به XML دارد.CAML یک زبان نشانه گذاری است که construct هایی ایجاد می کند که فیلد ها و view ها را می سازد و برای ساخت تعریف جداول استفاده می شود. وظیفه آن split کردن اطلاعات و ایجاد خروجی HTML برای شیرپوینت است. CAML به صورت کلی در وب پارت ها به صورت پرس و جو برای بازیابی مقادیر از لیست های شیرپوینتی مورد استفاده قرار می گیرد.

GAC در شیرپوینت چیست؟

Global Assembly Cache شامل کدهای اسمبلی یا کدهای ماشین است که برای اجرای یک برنامه بکار برده می شود.GAC کدهای باینری سفارشی سازی شده را به full trust code group تحویل می دهد. این باینری های دیپلوی شده بین sender و receiver مورد استفاده قرار می گیرند. پس از نشانه گذاری، باینری یک کلید تعریف کننده برای خود دارد که بین sender و reciever کاربرد دارد. GAC را می توان با .NET assembies cache برای پلتفرم های خط فرمان به کار برد.

Content Type در شیرپوینت چیست؟

شیرپوینت دارای محتویات سازمانی است، از این رو Content Type ها به یک کالکشن از تنظیمات و فراداده های محتوا دارای قابلیت استفاده مجدد باز می گردد. به عنوان مثال یک content type کارکنان ممکن است متادیتاهایی مانند employee-id ، employee-name، Salary و غیره داشته باشد. این امکان کمک می کند تا محتوا را با معناتر سازماندهی کنید همچنین ارث بری را نیز امکان پذیر می سازد.

منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *