آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس
بررسی گردش کاری نینتکس در شیرپوینت (قسمت اول) - گروه ساقه

بررسی گردش کاری نینتکس در شیرپوینت (قسمت اول)

نحوه غیرفعالسازی حذف اتوماتیک تاریخچه گردش کار در شیرپوینت
بهمن ۴, ۱۳۹۵
بررسی گردش کار نینتکس برای شیرپوینت (قسمت دوم)
بهمن ۵, ۱۳۹۵

بررسی گردش کاری نینتکس در شیرپوینت (قسمت اول)

بررسی گردش کاری Nintex در شیرپوینت

در  “گردش کاری شیرپوینت و محدودیت های استفاده از ابزارهای استاندارد” از این سری، نیارهای کسب و کار برای گردش کار در شیرپوینت گفته شد. چندین مورد از چالش ها و محدودیت های کار با toolsetهای استاندارد توضیح داده شد

(شیرپوینت out-of-box، Sharepoin Designer، و کد سفارشی گردش کار).

در ادامه ی آن مقاله به این نتیجه رسیدیم که به یک راه حل بهتری برای پیاده سازی و نگهداری گردش کار نیاز داریم، که ما با اطمینان می توانیم به مشتریان خود توصیه کنیم.

در میان محصولات این طبقه که شامل K2, Bamboo Solutions: Workflow Conductor, SharePoint Workflow Boost, Skelta و  AgilePoint می شود، ما محصول پیشتاز در میان این گروه یعنی Nintex را برای تکمیل کار خود برگزیدیم.

با بررسی اطلاعات مربوط به محصول و داشتن دموی آن و گفتگو با نمایندگان Nintex یک پیش زمینه ی بسیار قانع کننده از محصول ایجاد شد، که همین امر موجب شد تا امروز ما با اطمینان کامل بتوانیم آن را به مشتریان خود توصیه کنیم. در همین راستا، مشتریانمان، ما را به عنوان مشاوران مورد اعتماد خود دانسته و اغلب برای تصمیمات معماری سازمان خود، همچنین در خرید هایشان نظر ما را در مد نظر قرار می دهند. به این ترتیب، ما باید واقعا با اعتماد به نفس محصول مورد نظر را توصیه کنیم.

هرچند ما بر توسعه و محصول هیچ کنترلی نداریم و اختلال در عملکرد محصول، بر نظرات مشتریان ما بی تاثیر نخواهد بود. از طرفی می دانیم که شیرپوینت یکی از محصولات جانبی شرکت بزرگ مایکروسافت است، ولی این دلیلی بر این نیست که این محصول هیچ محدودیت و چالشی ندارد. همچنین این خود یک مساله بزرگی است که با ادعای فروش محصولات به نقاط قوت و ضعف محصول هم بپردازیم.

بنابراین قبل از توصیه به مشتریان و یا حتی شروع یک پروژه لازم میدانیم که تمام جوانب مربوط به نرم افزار Nintex را بررسی کنیم و همچنین در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهیم:

بررسی ویژگی ها

آیا ویژگی خوب هم تراز بودن  با توجه به نیازهای یک گردش کاری را در مشتریان مشاهده می کنید؟ آیا این خلا را در دیگر محصولات شیرپوینت out-of-box، Sharepoin Designer، و یا کد سفارشی ویژوال استدیو میبینید؟

این نکته به راحتی قابل بررسی بود و ما به سرعت متوجه شدیم که Nintex یک کار عالی از محصول گردش کاری ایجاد کرده است که با فراهم کردن جریان کاری در شیرپوینت برای سازمان هایی مناسب است که تمایل به استفاده از گردش کاری دارند.

در اینجا فقط تعداد کمی از ویژگی ها را بررسی می کنیم:

۱٫ تاریخچه گردش کاری/auditing

اگر قسمت قبلی مربوط به این مقاله را مطالعه کرده باشید متوجه خواهید شد که شیرپوینت بعد از ۶۰ روز از تکمیل یا لغو یک گردش کاری تاریخچه ی مربوط به آن گردش کاری را حذف می کند(که در واقع حذف نشده است بلکه دسترسی کاربر به آن در صفحه مورد نظر از بین رفته است.)

این برای هر کسب و کاری ممکن است پیش بیاید که نیاز به ردیابی جزئیات کار در مقطعی از زمان باشد.(به طور مثال زمان تایید یک جریان کاری را رصد کند).

خوشبختانه گردش کار نینتکس این مشکل را حل کرده است. نینتکس با استفاده از یک پایگاه داده SQL خود که یک تاریخچه ی کاملی از گردش کار و عملیات مربوط به آن را در خود ذخیره دارد این مشکل را رفع کرده است. این history (در هر دو فرم تصویری و متنی) از لینک “View workflow History” در منوی context هر آیتم در دسترس است.

 

history workflow

تاریخچه گردش کار

۲٫یادگیری آسان و استفاده از رابط کاربری گردش کاری شیرپوینت

همه ی مراحل طراحی گردش کار Nintex در رابط کاربری شیرپوینت انجام می شود. هیچ کلاینت جداگانه ای نیاز به نصب ندارد. رابط گرافیکی بسیار بصری است به طوری که شما با کشیدن و رها کردن(drag and drop) “اکشن های گردش کار” بر روی گره ها در نمودار می توانید فرآیند خود را تعریف کنید و سپس خواص آنها را پیکربندی کنید.

این ویژگی رابط کاربری به تجسم راحت گردش کار برای کاربران بسیار کمک می کند. همچنین با مینیمایز کردن اکشن ها می توان فرآیندهای کاری پیچیده را راحت تر درک کرد. – فقط امیدوارم دفعه بعد با بازکردن دیزاینر محل قرارگیری آن را بیاد آورید!

action

اکشن

۳٫مجموعه ای جامع از اکشن های گردش کاری

ورود نینتکس به همراه تعداد زیادی از اکشن های گردش کاری بود، که می توان برای پیکربندی سطح وسیعی از انتظارات کسب و کار از آن استفاده کرد. این ها شامل فرایندهای منطقی(حلقه ها، اکشن های موازی، state machine)، کتابخانه/ لیست (ایجاد/حذف/کپی آیتم ، check-out , check in، اعلام رکورد)، تامین سایت های شیرپوینت، سایت کالکشن ها، تامین کاربران در AD و تنظیم مجوز، اختصاص وظایف و ارسال اطلاعیه ها،  فراخوانی یک سرویس وب حتی بدون نوشتن کدی! با توجه به تجربه ما تا کنون، اقدامات گردش کار با Nintex بخش عظیمی از نیازهای فرآیندهای کسب و کارهای مختلف را پوشش می دهد؛ با این حال، شما همچنین می توانید اقدامات گردش کار خود را (با استفاده از کد ویژوال استودیو) بنویسید و آنها را برای استفاده در گردش Nintex در صورت نیاز استقرار دهید.

sets action in nintex

مجموعه اکشن ها

 

سامان دهی ورژن بندی گردش کاری

تغییرات در یک گردش کاری در حال اجرا بدون تاثبر منفی و اختلال در روند کار آن یک چالش محسوب می شود. محصول نینتکس این مشکل را با ورژن بندی به راحتی سامان دهی کرده است. تغییرات در فرآیند به صورت پیش نویس ذخیره شده و در صورت آماده بودن به عنوان یک ورژن جدید انتشار می یابد. موارد جدید با نسخه ی جدید اجرا می شوند، در حالی که فرایندهایی که قبلا در حال اجرا بودند با ورژن یا نسخه قبلی به کار خود ادامه می دهند.

ادامه ی ویژگی ها را در همین سایت بخوایند…

قسمت دوم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *